O podujatí

1.2.2014 – V Stropkove chystajú prvý polmaratón v Prešovskom kraji

Stropkovský Klub Bežcov chystá v tomto roku ďalšiu novinku. Po generačnej výmene organizačného kolektívu začali mladí činovníci pracovať na zatraktívnení Stropkovskej dvadsiatky, jedného z najstarších bežeckých podujatí na východe Slovenska. 11. mája napíše už svoju 34. kapitolu.

Pred dvoma rokmi presunuli priestor cieľa z futbalového štadióna do centra mesta a okrem tradičnej Dvadsiatky pripravili aj 10-kilometrový beh z obce Breznica do Stropkova. Ten bol určený najmä pre domácich rekreačných bežcov. Aj tento krok prispel k popularizácii najstaršieho športového podujatia v okrese medzi športovcami i verejnosťou. Kým v roku 2011 sa na štart pri tokajíckom pamätníku postavilo len 29 bežcov, vlani ich už v Stropkove pretekalo 85. Novinky pripravujú Stropkovčania aj tentoraz. „Posledné dva ročníky sme sa snažili pripraviť pre pretekárov atraktívne podmienky a zorganizovať kvalitné bežecké podujatie. Celé zázemie pretekov je na Námestí SNP a v jeho bezprostrednom okolí. Pre štartujúcich je napríklad zabezpečená aj regenerácia na krytej plavárni. V prípravách na blížiaci sa 34. ročník bola pre nás dôležitá spätná väzba zúčastnených bežcov. A aj na základe viacerých podnetov sme sa tentoraz rozhodli založiť v Stropkove novú tradíciu,“ priblížil nový predseda Klubu Bežcov Stropkov Štefan Kmiť. Problematickým sa ukazoval monotónny 5-kilometrový okruh cez mestskú časť Bokša, ktorý viacero bežcov pri dobehu do mesta nepotešil. Vzhľadom na členitosť trate prichádzali do úvahy dve alternatívy – vylúčenie Bokše a skrátenie pretekov na 15 kilometrov alebo predĺženie trate. „Rozhodli sme sa pre druhú možnosť. Obvyklú dvadsiatku predĺžime na polmaratón. Práve 21,1-kilometrové preteky sa na Slovensku tešia v posledných rokoch veľkej popularite. Okrem toho z trasy vylúčime dlhé stúpanie na 3 kilometri a odpadne aj nepopulárny 5-kilometrový okruh cez mestskú časť Bokša Trať povedie z Tokajíka na Vyšný Hrabovec a odtiaľ niekoľko kilometrov po ceste I. triedy popri východnom brehu Domaše. Desaťkilometrové preteky tohto roku zasa povedú ulicami mesta.“ Šéf organizátorov dodal, že pôjde o vôbec prvý a v aktuálnej sezóne zrejme aj jediný polmaratón na území Prešovského kraja. Názov Stropkovská dvadsiatka však ostáva, podľa organizátorov ide o značku, ktorá je dlhodobo zapísaná v povedomí bežeckej verejnosti nielen na východe. Podujatie je v tomto roku aj súčasťou Východoslovenskej veľkej ceny vytrvalcov organizovanej Maratónskym klubom Košice a Patriot Vranovskej bežeckej ligy.


Cestné bežecké preteky majú v Stropkove bohatú históriu. Úvodný ročník Stropkovskej dvadsiatky sa uskutočnil v roku 1977. Podujatie zažívalo svoj rozkvet v 80-tych rokoch minulého storočia, kedy sa počet štartujúcich bežcov blížil k dvestovke. V Tokajíku sa na štart postavili aj známe osobnosti ako napríklad bratislavskí herci Vlado Černý či Milan Kňažko. Niekoľko reportáží zo Stropkova pripravil aj legendárny Gabo Zelenay. V tom čase nechýbala ani silná generácia domácich bežcov – Terézia Potomová, Milan Bača, Milan Fek, Ján Bujdoš, Ján Medvec, Miroslav Maskalík, Miroslav Haník, Eduard Paňko a ďalší. Trať vtedy každoročne lemovali tisícky fanúšikov v obciach i meste Stropkov a Dvadsiatka (v rokoch 1983 až 1992 Dvadsaťpäťka) patrila k najprestížnejším podujatiam v regióne. V deväťdesiatych rokoch však záujem o bežecký šport postupne klesal a tri ročníky (1993, 1994, 1995) stropkovských pretekov sa nezorganizovali. Podujatie ožilo hlavne v posledných dvoch rokoch. Na poslednom ročníku sa zúčastnilo 85 bežcov a v tomto roku organizátori očakávajú prekročenie stovky štartujúcich.